تلویزیون ها نیز مانند هر دستگاه الکترونیکی دیگری ممکن است در اثر عوامل مختلفی دچار خرابی شده و این خرابی ها هر کدام نشانه ها و علل مربوط به خود را دارند . مشکل پدیدار شدن خط افقی در تلویزیون نیز از جمله مشکلات رایج در تلویزیون های آسیب دیده می باشد. دیده شدن خط افقی در تلویزیون می تواند بسیار آزار دهنده و از طرفی نگران کننده باشد ، در این مطلب سعی داریم تا علت ظاهر شدن خط افقی در تلویزیون را بررسی نماییم.

بررسی علت خط افقی در تلویزیون

ظاهر شدن خط افقی در تلویزیون های سونی ، سامسونگ ، ال جی ، پاناسونیک و دیگر برندها می تواند در اثر عوامل مختلفی از جمله مشکلات سخت افزاری و نرم افزاری و یا آسیب های پنل و... ایجاد شود که در زیر به رایجترین آنها می پردازیم:

خط افقی در تلویزیون

ظهور خط افقی در تلویزیون به علت خرابی پنل

پنل تلویزیون در اثر عوامل مختلفی مانند وارد آمدن ضربه ، آب زدگی ، استفاده از تلویزیون در شرایط نامناسب و طولانی مدت دچار خرابی می شود . در بسیاری از موارد خرابی پنل تلویزیون به صورت ظهور خط افقی در تلویزیون خود را بروز می هد. در صورتی که آسیب به خود پنل وارد شده باشد معمولا امکان تعمیر آن وجود ندارد و نیاز به تعویض آن حتمی خواهد بود که هزینه سنگینی در بر دارد.

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

ارتباط خط افقی در تلویزیون با خرابی آی سی فلت

روی کابل های فلت به کار رفته در تلویزیون یک آی سی تعبیه شده که وظیفه آن ترسیم سیگنال های تصویر در ردیف های پیکسلی تلویزیون می باشد، در صورت خرابی فلت و یا آی سی تعبیه شده روی آن مشکل خط افقی در تلویزیون پدیدار خواهد شد. این مشکل با تعمیر و یا تعویض کابل فلت بر طرف خواهد شد.

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

مشکل برد تیکان علت دیده شدن خط افقی در تلویزیون

سیگنال تصویر در قطعه ای به نام تیکان (T-CON) پردازش شده و این تصویر پردازش شده به برد دیگری به نام برد آدرس انتقال پیدا می کند . سپس تصویر پردازش شده از طریق این برد به وسیله فلتهای موجود به پنل تلویزیون انتقال پیدا می کند. در چنین حالتی اگر اطلاعاتی که به پنل تلویزیون انتقال پیدا می کند، به هر دلیلی قطع و یا دچار نقص شود پیکسل های آن خط تصویری، درست تغذیه نخواهد شد و خطوط به صورت افقی و عمودی رنگی بر روی تصویر تلویزیون ظاهر می شود. در این حالت برای رفع مشکل ظاهر شدن خط افقی در تلویزیون ، برد تیکان تعمیر و یا تعویض می شود.

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

گرد و غبار و رطوبت علت دیده شدن خط افقی در تلویزیون

در صورت تجمع گرد و غبار و نفوذ رطوبت به داخل دستگاه و سولفاته شدن محل اتصال کابل های LVDS در تلویزیون ممکن است سیگنال های ورودی دچار اخلال شوند ، در چنین حالتی خط افقی در تلویزیون پدیدار خواهد شد ، برای رفع این مشکل انجام عملیات پاکسازی با استفاده از الکل ایزوپروپیل در محل اتصالات ضروری خواهد بود.


ظاهر شدن خط افقی در تلویزیون به هنگام تست تصویر

اگر خط افقی در تلویزیون در حالت تست تصویر دیده می شود نشان دهنده این است که تلویزیون به تعمیر نیاز دارد. قبل از این که صفحه تلویزیون را به مرکز تعمیرات ببرید تنظیمات آن را به حالت تنظیمات کارخانه بازگردانید. این کار باعث می شود متوجه شوید منشاء مشکل نرم افزاری است یا سخت افزاری. برای این کار باید وارد منوی تنظیمات کلی شده، ابتدا گزینه ی تنظیمات و سپس گزینه ی عمومی یا General را انتخاب کنید. گزینه ی ریست را یافته و آن را انتخاب کنید تا تلویزیون به تنظیمات اولیه باز گردد. پس از انجام این کار تلویزیون را مجددا تنظیم کنید .


دیده شدن خط افقی در تلویزیون در بعضی از کانال ها

در این حالت احتمالا مشکل از سیگنال ضعیف بعضی از کانال ها می باشد ، برای رفع مشکل خط افقی در تلویزیون وارد Manual Tuning شوید ، در این قسمت می توانید میزان قدرت سیگنال را مشاهده کنید. در این مرحله وارد تنظیمات تلویزیون شوید، ابتدا گزینه کانال ها و سپس گزینه ی Manual Tuning را انتخاب کنید. اگر سیگنال ضعیف است توصیه می شود مکان آنتن خود را تنظیم کنید. گاهی اوقات یک جا به جایی کوچک می تواند مشکل سیگنال را برطرف کند. اگر مشاهده کردید که سیگنال قوی است احتمالا سیگنال های این کانال از مرکز پخش(فرستنده) دچار مشکل فنی شده است .


ظاهر شدن خط افقی در تلویزیون در تمام کانال ها و ورودی ها

اگر خط افقی در تلویزیون در تمام کانال ها و ورودی ها نظیر HDMI ، تلویزیون و یا پخش از روی حافظه دیده می شود در این وضعیت به احتمال زیاد مشکل از خود تلویزیون است و به تعمیرات نیاز دارد. قبل از این که تلویزیون را به مرکز تعمیرات ببرید سعی کنید آن را به تنظیمات کارخانه بازگردانید. این کار به شما کمک می کند که متوجه شوید منشاء خط افقی نرم افزاری است یا سخت افزاری. برا اینکار وارد منوی تنظیمات شده و گزینه General را انتخاب کنید. گزینه ی بازگشت به تنظیمات اولیه را پیدا کرده و آن را انتخاب کنید. از هشدارها و دستورالعمل های ریسِت پیروی کرده و پس از آن دوباره تلویزیون را تنظیم کنید.


راه حل نهایی رفع خط افقی در تلویزیون ال جی، سونی ، سامسونگ

در صورتی که با مشکل خط افقی در تلویزیون رو به رو هستید و به این نتیجه رسیده اید که مشکل از خود تلویزیون است از دستکاری بیشتر تلویزیون اجتناب کرده و در اسرع وقت جهت دریافت مشاوره و همچنین خدمات تخصصی تعمیرات تلویزیون با مرکز زود کمک تماس حاصل فرمایید.

نظر خود را بنویسید

نظرات کاربران

زودکمک
1401/09/20-13:03

سلام دوست عزیز، دستگاه شما نیاز به عیب یابی و تعمیر تخصصی دارد؛ جهت دریافت خدمات با شماره درج شده در سایت تماس گرفته و یا درخواست خود را به صورت آنلاین در سامانه زودکمک ثبت کنید. همکاران ما اطلاعات تکمیلی در خصوص نحوه دریافت خدمات را به شما ارائه می دهند.

حسین دلشاد
1401/09/13-00:13

خط نسبتا پهن بصورت افقی به رنگ سیاه کل تصویر ایجاد شده