برای همه ی ما گاهی پیش می آید که تلفن همراه سیم کارت را نمی خواند و هیچ علامتی را به ما نشان نمی دهد و ممکن است مشکل عدم شناسایی سیمکارت در موبایل یا نخواندن سیم کارت؛ ممکن است نرم افزاری، سخت افزاری و یا حتی از سیم کارت باشد. از جمله دلایل مشکل شناسایی نشدن سیم کارت می توان به درست جای گذاری نکردن سیم کارت،شکستگی پایه های اسلات گوشی، تنظیم نشدن خودکار شبکه ، ریجستر نشدن قانونی تلفن و... اشاره کرد.

کارشناس تعمیر موبایل در زودکمک در این مقاله ضمن بررسی این مشکل ها به شما یاد می دهد که چگونه مشکل نخواندن سیم کارت در موبایل خود را حل کنید. اگر مشکل حل نشد می توانید از خدمات مشاوره رایگان در سایت زودکمک بهره مند شوید.

مشاوران آنلاین زودکمک

شناسایی نشدن سیمکارت در موبایل چه دلایلی دارد؟

یکی از دلایل اصلی شناسایی نشدن سیم کارت در گوشی های هوشمند، آسیب دیدگی این قطعه یا خمیدگی آن است. مسئله دیگر، مربوط به زمانی است که سیمکارت به درستی در شیار مخصوصش قرار نگرفته است. حتی اگر سیم کارت درست پانچ نشده باشد هم ممکن است به درستی در گوشی شناسایی نشود. در نهایت اگر اخیرا اقداماتی همچون تعویض رام انجام داده اید، بد نیست سیمکارت را بیرون آورده و مجددا در دستگاه جاگذاری کنید. فراموش نکنید که گاهی شناسایی نشدن سیمکارت در موبایل، ناشی از رجیستری نشدن آن است. اگر گوشی مراحل قانونی را در سامانه همتا طی نکرده باشد، ممکن است سیمکارت به صورت ناگهانی از کار افتاده و سرویس دهی انجام نشود.


چگونه متوجه بشویم مشکل از سیم کارت است؟

در ابتدا لازم است اطمینان حاص فرمایید که مشکل از سیم کارت است یا خیر؟  برای این امر باید در ابتدا تلفن همراه خود را خاموش کنید، سیم کارت را از اسلات موبایل خارج کنید سپس سیم کارتی که از سلامت آن اطمینان دارید را داخل اسلات قرار دهید و با روشن کردن گوشی آن را چک کنید. اگر تلفن همراه شما دارای دو ورودی سیم کارت است می توانید با قرار دادن سیم کارت روی اسلات دیگری هم سلامت سیم کارت خود را چک کنید.


بررسی مشکل نرم افزاری در نخواندن سیم کارت

ری استارت کردن گوشی

اولین مرحله برای حل مشکل نرم افزاری ری استارت کردن تلفن همراه است. این عمل باعث می شود ناهماهنگی  های نرم افزاری برطرف شود وسیم کارت دوباره شناسایی شود.

================================================================

بازگشت به تنظیمات کارخانه

گاهی ممکن است نرم افزار تلفن همراه به علت ویروس یا دیگر مشکل ها  بهم ریخته باشد و نیاز به ریست فکتوری داشته باشد.

================================================================

تنظیم دستی اپراتور شبکه

تنظیم دستی اپراتور شبکه از دیگر روش هایی است که در عیب یابی نرم افزاری باید از آن اطمینان حاصل کنید و در تلفن های هوشمند لازم است مسیر زیر را طی کنید:

Wireless and Networks -> Mobile Networks -> Network Operators

تنظیم دستی اپراتور شبکه

================================================================

پاکسازی حافظه ی کش

در موارد کمی هم پر شدن  حافظه کش هم ممکن است باعث عدم خوانده شدن سیم کارت شود و با پاک کردن حافظه ی کش که در زیر مسیرآن ذکر می شود می توان مشکل نخواندن سیم کارت را حل نمود.

Settings > Storage > Internal Storage > Cached Data

================================================================

نخواندن سیم کارت پس از نصب رام جدید

از شایع ترین مشکلات نرم افزاری که در نخواندن سیم کارت می توان به آن اشاره کرد، نصب رام جدید است که دارای بیس باند متفاوتی نسبت به بیس باند فعلی  دستگاه در هنگام فلش باشد. برای حل این مشکل ابتدا باید فایل ضمیمه ای که سازنده ی کاستوم رام برای حل ایراد ارتباطی می گذارد را بر روی تلفن همراه خود فلش کنید. اگر سازنده ی رام چنین فایلی را همراه رام قرار نداده است، باید از سایت سازنده دیوایس خود، استوک رام متناسب با موبایل خود را دریافت نموده و سپس آن را فلش کنید. در صورت حل نشدن ایراد بهتر است کار را به متخصصین بسپارید.

================================================================

مطمئن شدن از اصالت گوشی در طرح ریجستری

ممکن است پس از وارد نمودن سیم کارت به گوشی بر روی پیغام خطایی که روی صفحه ی نمایشگر ظاهر شود  و پیغام خطایی همچون: Insert SIM not ready, SIM error و … رویت شود. توصیه می شود  با توجه به اجرای طرح ریجستری در کشور  بر روی تلفن همراه  ابتدا از اصالت گوشی خود مطمئن شوید و مراحل انتقال مالکیت و فعال سازی آن را کامل انجام دهید.

================================================================

از دیگر  اقدامات برای حل مشکل عدم نخواندن سیم کارت

حالت هوا پیما را فعال و غیر فعال کنید، موقعیت مکانی خود را عوض کنید، رادیو آنتن را خاموش و روشن کنید، حالت شبکه را بر روی حالت خودکار بگذارید، خرابی کد IMEI را چک و اصلاح  کنید، اندروید گوشی را بروز رسانی کنید، پروتکل APN را به شکل دستی انتخاب کنید، تنظیمات شبکه را به حالت پیش فرض بگذارید.

================================================================

مشکلات سخت افزاری در نخواندن سیم کارت

ممکن است  در اثر ضربه  خوردن تلفن همراه باعث آسیب دیدن برد شود و  اسلات  و یا مسیر آن روی برد  آسیب ببیند. بعضی ها با بد جا زدن سیم کارت باعث شکستگی پایه های آن می شوند وسیم کارت از طریق گوشی شناسایی نمی شود.

گاهی نیز ممکن است آنتن آسیب دیده باشد. در موارد کمی هک به علت زیاد جاز دن سیم کارت باعث گشاد شدن فلز نگهدارنده ی سیم کارت می شوند و سیم کارت در جای خود فیکس نمی شود و بازی میکند که بهتر است این نوع مشکلات سخت افزاری را به متخصصین بسپارید تا با عیب یابی به حل مشکل گوشی شما بپردازد.

نظر خود را بنویسید

نظرات کاربران

زودکمک
1401/09/12-16:06

سلام دوست عزیز. در گوشی‌های اندروید ریستارت کردن آسان‌ترین و راه‌گشاترین راه حل برای مشکلات جزئی است.

Sh persian
1401/08/22-13:28

شماره ایرانسل با داشتن شارژبرای تماس‌ها شماره گیری میکنم میگه سیم کارت خود را بررسی کنید اینترنتم وفیلتر شکنم روی شماره موبایل دائمی کار میکنه